Apie popierinę laiko mašiną

mackevicius-virselisJei užsimanysite pakeliauti laiku, jums visai nereikia ieškoti kokio nors fantastinio aparato.

Tiesiog, paimkite į rankas gerą knygą. Ne, ne PDF’inę, ne elektroninę, o būtent paprastą, popierinę.

Taip jau gavosi, kad į mano rankas vėl pateko 1990 metais išleista Rimo Mackevičiaus knygelė “Futbolas – milijonų aistra”. Sakau “vėl” ir “knygelė” ir tuoj viską paaiškinsiu.

“Vėl” nes tokią knygelę aš pats kažkada turėjau. Su didžiausiu malonumu ją esu perskaitęs mažiausiai kokius penkis kartus “nuo A iki Z”  ir begales kartų skaitęs tiesiog taip, nuo bet kurio skyriaus. Liūdna dabar prisipažinti, kad vienos “knygų lentynos revizijos” metu ta knygelė per kažkokį mano mamos neapdairumą atsidūrė rūsyje, o ten ją sudorojo tokie bjauroki šlapimo pūslės neturintys ir nuolat visur dergiantys gyviai, kuriems nuolat auga dantys.

“Knygele” ją vadinu meiliai. Tai išties knygelė: nei labai stora, , nei labai plona, nei spalvota, nei kažkuo įmantri, jei turėsime omenyje, kaip dabar apipavidalinamos knygos (vien Justino Žilinsko romano “KGB vaikai” viršelis ko vertas).

Praeis dar keli dešimtmečiai ir tokias knygas jau veikiausiai reikės vartyti mūvint specialias pirštines – atsargiai, kad nepažeistum nuo laiko ir vartymo pageltonavusių puslapių.

Ką gi, kol kas pirštinių dar nereikia, tad verčiam.

Knygos turinys – nieko įspūdingo. Gal net atkrato skaityti, nes atrodo taip lyg į parduotuvę išsiruošusio vyro pirkinių sąrašas. Tačiau aš nesu priekabus ir to nesureikšminu, nors žinau, kad yra tokių, kurie knygos turiniui teikia labai didelę svarbą ir dažnai iš jo sprendžia “apie knygos gerumą”. Na, ir tegul sprendžia, juo labiau, kad R. Mackevičiaus turinys apgauna skaitytoją: atrodo nykiai, o atsiverti knygą ir… o, brolyti!

Jei trumpai ir drūtai, tai vos 184 puslapių knygelėje autorius pradėjo nuo istorinio ekskurso apie futbolo pradininkus, o po to apžvelgė Pasaulio čempionatus, vykusius nuo 1930 iki 1986 metų. Kiekvienas skyrelis yra skirtas vienam čempionatui, o R. Mackevičius pasistengė ne tik glaustai aprašyti visus svarbiausius pirmenybių įvykius, bet rado vietos ir pikantiškiems dalykams bei visokioms įdomybėms.

Aišku kaip dieną: tokią knygelę bet kuris futbolo maniakas “suris” vienu ypu, tačiau didžiausias jos pliusas yra paprastumas.

R. Mackevičius nepuolė gilintis į stipriausių to meto planetos komandų taktikos subtilybes ir neužkimšo skaitytojo galvos begale statistinės informacijos (taip, jos nemažai, tačiau tai netrukdo). Būtų visiškai suprantama, jei futbolu labiau nesidomintis žmogėnas, ją mestų kažkur per vidurį neapsikentęs autoriaus išvedžiojimų apie “3-6-1 suveiktų geriau nei “4-3-3″, nes flangais atakuoti įpratusius varžovus reikėjo stabdyti aikštės vidurį prikemšant saugais, bla-bla-bla ir bla-bla-bla” ir t.t.  Galit būt ramūs. To nėra.

Esu šventai įsitikinęs, kad ta knygelė turėtų būti įdomi ne tik besidomintiems futbolu (žinias gilinti reikia), bet ir tiems, kurie futbolą suvokia labai paviršutiškai ir dažniausiai pasitenkinta vienu maču per mėnesį arba rezultato pasižiūrėjimu visokiuose “livescore”.

Pasirinktas paprastas pasakojamasis stilius keri labiau nei rimto analitiko surašyti sausi faktai.

Beje, apie “sausumą”. Knyga skaitosi, kaip sakoma, vienu atsikvėpimu. Ir tai turint omenyje, kad ji išleista 1990-aisiais, kai lietuvių kalbos kalbos ir gramatikos taisyklės buvo šiek tiek kitokios, nei yra dabar.

Vos tik autorius pernelyg įsigilina į padėtį turnyrinėje lentelėje ir galimus būsimų mačų scenarijus, skaitytojas tuoj pat “susigrąžinamas” kuriozu ar šiaip kokiu nors pikantišku faktu, pavyzdžiui, apie tai, kaip vienos rinktinės gydytojas traumuotam žaidėjui ant galvos pylė ne vandenį, o… spiritą.

Tokia ir gausybė panašių įdomybių neabejotinai yra pats geriausis šios knygos “variklis”, kiekvieno skyrelio pabaigoje tarsi raginantis skaityti toliau.

Tai va.

Dabar reikia šiek tiek paskaityti pamokslą, nes aš nuolat susiduriu su įvairiais slunkiais, kurie reikalauja informaciją jiems patiekti tarsi ant lėkštutės, nors patys puikiai žino, kur ją galima rasti, bet nemoka paspausti vienos ar dviejų nuorodų.

Skaitykit, tinginio pantys! Skaitykit kada tik galit, kiek tik galit ir ką tik galit.

Rimas Mackevičius - Futbolas - milijonų aistra

1990 m. / 186 psl. / Vyturys
6.8

Autorius

9.0/10

Įvykių įvairovė / istoriniai faktai

9.0/10

Teksto įtaigumas / stilius

8.0/10

Apipavidalinimas / Iliustracijos

2.0/10

Knygos populiarumas

6.0/10
Share
Portalo FCBARCELONA.LT įkūrėjas bei tekstų autorius. Kartais - įžūlus cinikas be kompromisų. Nes taip reikia. Tinklaraštis yra mano asmeninė saviraiškos erdvė, tad bet kokie skaitytojų kaltinimai subjektyvumu ir reikalavimai rašyti objektyviai buvo, yra ir bus ignoruojami.