Futbolo viktorina Facebooke: dar vienas prisvilęs blynas

Žinot, kas negerai yra Facebooke?

Jame kiekvienas gali “įveisti” kokią nors grupę, sugalvoti jai pavadinimą, pritraukti kažkiek lankytojų ir… čia pat viską sugadinti.

Man patinka įvairių quizų grupės, kuriose administratoriai turi tam tikrą sistemą, užduoda klausimus, bendrauja su skaitytojais ir daro absoliučiai gerą darbą suteikdami internautams papildomų žinių, keldami nuotaiką bei pakraudami teigiamomis emocijomis.

Tačiau šitas medalis, kaip ir kiekvienas, turi kitą pusę.

Aš pats Facebooke susiduriu su tokiu reiškiniu, kai koks nors grupę pakūręs useris tuoj pat atsiunčia privačią žinutę ir prašo jo “kūrinį” pareklamuoti.

Lai nesupyksta tokių grupių “kūrėjai”, niekad to nedarau. Ne dėl to, kad bijočiau, konkurencijos, ne. Aš tiesiog nenoriu blaškyti skaitytojų ir užfloodinti jų “sienas” Facebooke bereikšmiu turiniu todėl, kad tokie “kūrėjai” ir jų grupės išgyvena pakankamai trumpai, nes nesugeba savo skaitytojams pateikti kokybiškos informacijos.

Paprastai tokiems prašytojams atsakau, kad pareklmuosiu jų grupę, kai joje atsiras bent 1000 skaitytojų. Dar nė vienas prašeiva to nepasiekė ir nesugrįžo.

Neverta labai daug kalbėti apie priežastis. Tai laiko ir, svarbiausia, kantrybės trūkumas, žinių stoka, nesugebėjimas sudominti auditorijos ir pan. Visi iškart nori, kaip sakoma, “čia ir dabar”.

Jei tai, ką toliau rašysiu, jums atrodys kaip reklama, tai žinokit, kad niekas man nieko nesumokėjo ir nepažadėjo. Jei tai atrodys kaip anti-reklama, ką gi, manau, kad tai išeis į naudą, nes anti-reklama dažnai priverčia pasitempti, o sveikai reaguojant dar ir suveikia kaip reklama.

Taigi.

Kažkurią dieną užmačiau vieną bičiulį Facebooke, kuris komentavo grupėje “Futbolo viktorina”. Pavadinimas yra geras ir mane, visokių protmūšių mėgėją, masinantis prisijungti.

Prisijungiu.

Grupės headeris nuteikia nykiai: toks vaikiškas pafotošopinimas, kuriame Neymaras vaizduojamas vilkintis “Santos” marškinėliais, o Davidas Beckhamas iš “LA Galaxy” yra apsuktas veidrodiniu efektu.

header-viktorina

Futbolo viktorinos headeris yra nekažką: Paint lygio fotošopas ir apsuktas Davidas Beckhamas

Tačiau aš stengiuosi nekreipti dėmesio į tokius dalykus, nes man svarbiausias dalykas yra turinys.

Pirmas klausimas, kurį pastebiu, yra apie klubą, daugiausiai kartų laimėjusį savo šalies nacionalines pirmenybes.

Bandau spėti ir neatspėju, tada bandau dar kartą ir gaunu žodinį įspėjimą. Ok, fair enough – ten yra taisyklės, kurių aš nebuvau skaitęs ir pasirodo, kad spėti galima tik vieną kartą. Sutinku. Tačiau po to nustebina teisingas atsakymas: pasirodo, anot tos grupės administratoriaus, teisingas atsakymas yra Pirėjo “Olympiacos” ir 40 čempionų trofėjų.

Vieno iš skaitytojų pateiktas atsakymas Glazgo “Rangers” nėra užskaitomas, nes, pasak administraoriaus, “Škotijos lyga yra nauja, visi ankstesni apdovanojimai yra panaikinti, todėl teisingas atsakymas yra “Olympiacos”. Mat jį šunes, bet…

Geriau nesakysiu nieko, paskaitykit patys čia.

Toliau – dar geriau. Tos grupės taisyklėse parašyta, kad “Klausimai bus užduodami: 10 val, 12 val, 15 val, 19 val, 21 val.”. Laukiu 15 valandos, tačiau naujas klausimas nuskamba vos po kelių minučių nuo to klausimo apie čempionatų nugalėtojus.

Paaiškėja, kad taisyklės pakeistos, tačiau jų aprašymas nepakeistas. Adminas jau matyt ima prakaituot ir už žioplą klaidą atsiprašo. Ok. Visko pasitaiko.

Tačiau keistenybės nesibaigia. Netrukus Futbolo viktorina kviečia prisijungti “Liverpool” fanus (numeta link’ą į grupę), dar po kelių minučių – Madrido “Real” fanus (vėl metamas link’as į grupę).

Tos abi komandos man yra absoliučiai pofick, tačiau pala, po galais, čia vis tik futbolo viktorina ar kas?

Imu manyti, kad čia yra “ar kas” ir ta nuojauta dar labiau sustiprėja, nes eteryje pasirodo kažkoks Youtube vaizdo siužetas, o grupės adminas paskelbia komentarą – žr. apačioje.

fv-video

Vat taip vat. Žaisiu. Įsijungsiu. Mušiu. FIFA14 ar Football Manager? Futbolo viktorina? Blogas ženklas. Žaidimai suryja begalę laiko, tad reiktų rinktis – žaisti, ar rimtai gerinti turinio kokybę.

“Ar kas” tęsia savo pasirodymą ir pateikia klausimą, kurio atsakymas “slypi penkių metų bėgyje”.

Galvoju, kad adminas padarė bent vieną gera darbą ir atsisakė taisyklių punkto, kuriame skelbta, jog klausimai grupėje bus užduodami “10 val, 12 val, 15 val, 19 val, 21 val.”.

Kodėl? Todėl, kad 10, 12 ir gal 15 valandą mokykloje vyksta pamokos, o papildomai pasimokyti gimtosios kalbos būtų visai neprošal.

fv-begis

Lietuviški X-Failai: atsakymas slypi 5 metų bėgyje. (tiesa slypi kažkur anapus)

Toliau pasakoti veikiausiai nebereikia. Galima tiesiog pasigrožėti.

fv-nuo-ko

Vitalis yra teisus. Garrincha – nuo kepenų. Visi viską suprato, ar ne?

Nežinau, kas yra tos Futbolo viktorinos administratorius, nes tai nesvarbu, tačiau kiekvieną klausimą reikia apgalvoti.

Jei jis “enciklopedinis” ir atsakymas yra vienas vienintelis, tuomet interpretacijų baimintis nereikia. Jei jis “užvartytas”, reikia apsidrausti nuo 25871197 teisingų atsakymų.

Jei neapsidraudi ir neapgalvoji, gaunasi štai kas:

fv-susije

Aš esu teisus. Real ir Stuttgart II niekada nežaidė Anglijos lygoje.

Ką galiu pasakyti?

Idėja ir sumanymas – labai gerai, įgyvendinimas – atleiskite, bet tai yra daugiau nei pasibaisėtina.

Ko palinkėčiau?

Kantrybės ir kokybės. Aktyvių skaitytojų daugės lėtai, tačiau tai normalu, jei grupė kuriama be perkamos reklamos. Jei adminas naiviai tikisi, kad į grupę tuoj pat suplūs šimtai ar tūkstančiai aktyvių userių, su tokiomis viltimis geriau iškart atsisveikinti.

Tiesa, įmanomas ir kitas variantas: kurti grupę ir lankytojus traukti kvailystėmis ir absurdiškais klausimais. Praktika rodo, kad žmonės kimba ant tokio jauko ir ateina pasijuokti iš nesąmonių. Toli pavyzdžių ieškoti nereikia. Tarkim – “Žiniasklaidos perlai”, “Ofisinis planktonas” (ieškoti Facebooke).

Net ir offtopicas grupėje nėra blogai ir yra toleruotinas, tačiau jį reikia riboti ir nerašinėti komentarų taip dažnai, kaip tai daroma, pavyzdžiui, Twitteryje.

Jei reikia vykusių ir tinkamai tvarkomų viktorinų grupių, siūlyčiau pasidairyti po “America My Love” ir “Gagarin On The Moon” – tai nėra teminės futbolo grupės ir klausimai užduodami apie bet ką, bet ten viskas sutvarkyta ir veikia puikiai: žinios, bajeriai, gera chebra.

Išvada?

Kaip sako viską žinantis Andrius Užkalnis: “viena žąsis iš penkių”. O ir ta vienintelė bent jau kol kas yra labai nupešiota.

Eikit ir žaiskit, bet atminkit, kad šitam klondaike žinių kol kas nedaug, užtat atsiduoda blynų svilėsiais.

Futbolo viktorina Facebooke. Paskutinę 2013 metų vasaros dieną joje buvo 181 skaitytojas.

Share
Portalo FCBARCELONA.LT įkūrėjas bei tekstų autorius. Kartais - įžūlus cinikas be kompromisų. Nes taip reikia. Tinklaraštis yra mano asmeninė saviraiškos erdvė, tad bet kokie skaitytojų kaltinimai subjektyvumu ir reikalavimai rašyti objektyviai buvo, yra ir bus ignoruojami.