Skaitiniai “žaliems”: kas yra transfero suma ir operacijos kaina

Kai 2007-ųjų rudenį dienos šviesą išvydo fcbarcelona.lt, pirma mintis buvo: reikia rašyti teisingai. Visai nesvarbu – gera ar bloga naujiena.

Ir aš turiu pakankamai kantrybės lietuviškuose interneto portaluose skaityti nemokšiškai parengtus “sensacingus” tekstus, kurie dažniausiai yra skirti tik tam, kad tik “prigeneruotų” kuo daugiau “klikų”. Daugiau “klikų” = daugiau komentarų = daugiau lankytojų = daugiau pinigų. Viskas paprasta.

Gi viskam ateina savas laikas. Kantrybės pabaigai – taip pat. Štai tokia trumpa įžanga.

Iškart pasakysiu, kad šiuo tekstu nesiimu spręsti, ar “Barcelona” viską padarė teisiškai ir finansiškai teisingai, kuomet įsigijo Neymarą. Tai nuspręs teismas.

Tačiau vieną dalyką išaiškinti būtų pats metas.

2013 metų birželio 3 dieną spaudos konferencijoje tuometinis “Barcelona” viceprezidentas Josepas Maria Bartomeu pranešė, kad už Neymarą sumokėti 57 milijonai eurų.

Tai yra vadinamoji transfero suma.

Kaip šie pinigai buvo paskirstyti tarp sandoryje dalyvavusių šalių, “Barcelona” nepasakė, tačiau tai ir neprivaloma daryti. Futbolo pasaulyje viešai apie tai tiesiog nekalbama.

Lietuviški interneto portalai apie tai paskelbė maždaug taip: “Neymaras “Barcai” kainavo 57 milijonus eurų”. Ok, tinka.

2014 metų sausio pabaigoje, kai vadinamoji “Neymaro byla” jau buvo spėjusi apaugti gandais, o Jordi Casesas tapo kone centrine figūra Ispanijos žiniasklaidoje, “Barcelona” surengė specialią spaudos konferenciją, kurios metu išklojo visus skaičius.

neymaro-kaina-lenta31 paveiksliukas: 2014 metų sausio 24 dieną “Barcelona” paskelbė išsamią informaciją apie Neymaro įsigijimą

Ši lentelė yra unikali galimybė pažvelgti į tai, kas nėra prieinama ne tik eiliniam futbolo gerbėjui, bet ir pačiam landžiausiam žurnalistui.

Po to, kai “Barcelona” paviešino Neymaro įsigijimo sandorio detales, Lietuvos (ir užsienio šalių, žinoma) portalų sporto skiltyse (tikrai nesakau, kad visose) sumirgėjo maždaug tokios antraštės: “Neymaras “Barcai” kainavo 86,2 mln. eurų”.

Bet palaukit. Negali taip būti, kad vienas ir tas pats žaidėjas birželį kainavo 57, o sausį – 86 milijonus eurų.

Štai čia ir prisikasame iki tos vietos, kai Lietuvos sporto žurnalistai nesivargina domėtis daugiau (o reikėtų) ir viską tėškia labai paprastai. Na, juk griausmingomis antraštėmis galima “sugeneruoti” vieną kitą papildomą tūkstantį “klikų”.

Kuo gi skiriasi transfero suma nuo operacijos kainos? Viskas čia daug paprasčiau, nei atrodo.

Transfero suma yra pinigai, kuriuos klubas-pirkėjas sumoka klubui-pardavėjui už tai, kad žaidėjas persikeltų į pirkėjo komandą ir su ja sudarytų darbo sutartį, paprastai tariant, tam tikros trukmės kontraktą.

Operacijos kaina, kaip matome 1 paveiksliuke, yra transfero suma + tai, ką išleidome ir išleisime papildomai: įvairios vertės bendradarbiavimo susitarimai, komisiniai žaidėjo agentui, atlygis skautams ir teisininkams už paslaugas ir pan.

– Ką paskelbė “Barcelona” gegužės 3 dienos spaudos konferencijoje?
– Žinoma, kad transfero sumą. Tai matyti paveiksliuke. Ir 2013 metų birželio 3 dieną, ir 2014 metų sausio 24 dieną J. M. Bartomeu nedviprasmiškai pasakė, kad Neymaro transfero kaina yra 57 milijonai eurų. Būtent – transfero.
“Barcelona” yra vienas iš nedaugelio klubų, kuris viešai skelbia, kiek pinigų išleista tam, kad žaidėjas persikeltų į klubą. Arba, kiek pinigų gauta, jei žaidėjas yra parduodamas.
Visi Anglijos ir absoliuti dauguma Europos klubų taip nedaro. Dažniausiai oficialiuose pranešimuose apsiribojama šablonine fraze “for undisclosed fee”. Ir viskas. Jei žurnalistams pavyksta išpešti informaciją arba apie ją prasitaria pačios komandos, viešumoje skelbiama apie transfero sumą, tačiau ne apie visos operacijos kainą.

– Ar galima sakyti, kad “Barcelona” už Neymarą sumokėjo 86,2 mln. eurų?
– Ne, dar nesumokėjo. Jei pažvelgsime į lentelę, nurodytoje 86,2 mln. eurų sumoje yra įskaičiuotas ir vadinamasis “pasirašymo bonusas” – 10 milijonų, ir sumos, kurios bus išmokamos ateityje, per penkerius metus. Kvaila būtų manyti, kad “Barcelona” viską sumokėjo “į priekį”. Taigi, šiaip ar taip 86 milijonai tikrai neišleisti.

– Ar yra daugiau tokių pavyzdžių?
– Neymaro sandorio paskelbimo atvejis yra unikalus tuo, kad “Barcelona” atskleidė ne tik transfero sumą ir bet visą papildomą informaciją, kiek ir už ką bus sumokėta ateityje. Tai yra vadinamoji operacijos kaina, kurios komandos paprastai nėra linkusios atskleisti. Pasikartosiu: tai – konfidencialūs duomenys.

Tačiau galima panagrinėti konkretų atvejį. Pavyzdžiui, “Barcelona” ir “Valencia” susitarimą dėl Davido Villos.

villa-fcb2 paveiksliukas. “Barcelona” oficialiai skelbiasi įsigijusi Davidą Villą už 40 milijonų eurų

Kaip matyti pranešime, čia nurodoma 40 milijonų eurų. Tai yra transfero suma, kurią “Barcelona” sumokėjo “Valencia” ekipai už tai, kad Davidas Villa persikeltų į Kataloniją.

Ši istorija jau pamiršta ir visi, kurie tuo domėjosi, rašė ir įsisąmonimo, kad Davidas Villa pirktas už 40 milijonų eurų.

Tačiau, jei prie šio transfero “prisikabinsime” taip, kaip dabar “kimbama” prie Neymaro, paaiškės, kad D. Villos agentas taip pat gavo vieną kitą milijoną (tai normalu), kad kažkokia suma buvo mokėta skautams už žaidėjo stebėjimą (tai taip pat yra normalu, nes stebimi ne tik vien jauni futbolininkai, bet ir potencialūs kiti taikiniai), dar kažkiek suplota teisininkams (tai taip pat įprasta) ir pan.

Taip skačiuojant aiškėja, kad D. Villa kainavo daugiau nei 40 milijonų eurų. O tai jau yra operacijos kaina. Ir šios informacijos, nei “Barcelona”, nei “Valencia” oficialiai neatskleidė iki šiol.

Tų “operacijos” skaičių niekas tyčia neslepia, tiesiog futbolo pasaulyje (kaip ir bet kokiame stambiame biznyje) yra priimta, jog kai kurie susitarimai tarp pirkėjo ir pardavėjo yra konfidencialūs ir to laikomąsi. Niekas nėra linkęs atskleisti, kiek pinigų jis sumokėjo teisininkams, tarpininkams, konsultantams, menedžeriams ir visiems, kurie prisidėjo prie to, kad sandoris įvyktų.

Pavyzdžiui, Katalonijoje leidžiamo dienraščio “El Mundo Deportivo” žurnalistai, paskaičiavo, kad jei jau linkstama prie to, kad Neymaras kainavo 86 milijonus (t.y., operacijos kaina), į Madrido “Real” persikėlęs valas Garethas Bale’as kainavo ne 100 milijonų (transfero suma), o daugiau kaip 250 milijonų (operacijos kaina).

Tačiau tai tik dar vienas pavyzdys. “Real” neatskleidė G. Bale’o operacijos kainos, nes tai nepriimta daryti.

– Kiek gali uždirbti žaidėjo agentas ir kiek tai padidina transfero ir/ar operacijos sumą?
– Viskas priklauso nuo žaidėjo ir agento susitarimo. Jei sutariama, kad agentas yra teisių į futbolininką savininkas, tuomet suma gali būti labai didelė. Jei agentas yra tik paprastas derybininkas, tuomet – mažesnė.

1 paveiksliuke matome, kad Neymaro agentas už darbą gaus 2,7 mln eurų. Tačiau, jei pažvelgsime į oficialų “Barcelona” pranešimą apie Yaya Toure pardavimą, matysime, kad futbolininko agentas yra teisių į žaidėją savininkas, todėl tokiu atveju jis “nurauna” labai solidžią sumą – net 6 milijonus eurų.

yaya3 paveiksliukas. Yaya Toure agentas iš “Manchester City” gavo 6 milijonus eurų, “Barcelona” – 24 milijonus eurų

Vėlgi, jei imsime “kabinėtis” tuo pačiu stiliumi, prieš minėtų 30 milijonų taip pat teks “pripliusuoti” kelis milijonus už  teisininkų, skautų ir kitokias paslaugas, o visa operacijos kaina bus didesnė nei transfero kaina.

Taigi, tai yra du skirtingi dalykai, kuriuos tiek Lietuvos, tiek ir užsienio šalių žiniasklaida yra linkusi lengvabūdiškai suplakti į vieną “kokteilį”.

Tai reikėtų skirti.

Štai keli pavyzdžiai, kuo baigiasi elementarus Lietuvos sporto žurnalistų nesigaudymas futbolo terminuose, skaičiuose ir bandymai neįsigilinus savaip interpretuoti žinias.

lrytas-neymar4 paveiksliukas. “Milžiniški komisiniai, kurie buvo nuslėpti” ir
“Neymaras iš tiesų kainavo 95 milijonus eurų”

Šiek tiek pasidomėjus ir pasigilinus, nesunkiai rasime, kad apie Neymaro tėvo valdomai kompanijai “N&N” sumokėtus 40 milijonų eurų “Barcelona” paskelbė 2014 metų sausio 24 dieną. Ir ši suma yra transfero dalis, kurios niekas neslėpė, o viešai spaudos konferencijoje atskleidė tada, kai tam buvo duotas leidimas (žr. 1 paveiksliuką).

Dar vienas pavyzdys.

15min-neymar5 paveiksliukas. Sandro Rosellis iš Neymaro transfero, manoma, užsidirbo 40 milijonų eurų

Dar gražiau. Pasirodo, anot publikacijos, 40 milijonų eurų yra “ne komisiniai Neymaro tėvui” ir jie nukeliavo ne į Neymaro tėvo kompaniją, o pas buvusį “Barcelona” prezidentą.

Vargu ar reikia kalbėti apie tai, kad viešojoje erdvėje yra pilna jaunesnio ir vyresnio amžiaus skaitytojų, kurie šventai tiki bet kokia skelbiama informacija ir tai priima kaip “absoliučią tiesą”.

Diskusijų metu nekart yra tekę matyti, kaip tokios informacijos “prifarširuoti” internautai dažniausiai verčia kraupti nuo savo išmoningų “argumentų”, bet tai jau kita istorija…

* Teatleidžia man kalbininkai, tačiau lietuvių kalba yra itin skurdi ir negali pasiūlyti reikiamų futbolo terminų, todėl kai kur naudojami angliški.

Share
Portalo FCBARCELONA.LT įkūrėjas bei tekstų autorius. Kartais - įžūlus cinikas be kompromisų. Nes taip reikia. Tinklaraštis yra mano asmeninė saviraiškos erdvė, tad bet kokie skaitytojų kaltinimai subjektyvumu ir reikalavimai rašyti objektyviai buvo, yra ir bus ignoruojami.