Kodėl aš taip darau, arba dar kartą apie vieną tekstą

Man kartais pažįstami ir nepažįstami žmonės užduoda klausimą, kokio velnio aš tai darau ir kiek iš to uždirbu. Čia apie rašinėjimą “Barcos” svetainėje ir šiame blog’e.

Ir visada mano atsakymai būna labai paprasti. Rašau todėl, kad man patinka, tai yra savotiškas mano hobis ir neuždirbu iš to nieko. Gal todėl, kad iš to ir negalėčiau uždirbti legaliai, o dar todėl, kad nuo pat pradžių nusprendžiau, jog visa tai darysiu ne dėl pinigų.

Čia prieš kiek laiko į viešumą paleidau nedviprasmiškų vertinimų sulaukusį tekstą apie Florentino Perezą ir ACS. Tik priminsiu, kad tas rašinėlis sumušė visus blog’o lankomumo rekordus ir lietuvišką blogosfera stebinčioje svetainėje poko.lt buvo išrinktas dienos topu.

Smagu, ar ne? Man – labai. Tačiau dar didesnis smagumas prasideda, kai neapsikentę skaitytojai ima berti moralus iš serijos “kaip aš čia išdrįsau”, “rūpinkis savo reikalais” ir pan.

Štai vienas skaitytojas nesusilaikė ir atpylė. Teksto kalba netaisyta.

<..> Pasakysiu tau viena, tu ziurek savo darza tos farsos, o ne Realo, ok ? nes nusisneki juodai, matos kaip lieji pavyda jog Real islose jau 10 kart uefa taure, kol farsai toli toli iki to, grynai kaip lrytas raso nesamones apie Zalgiri, taip ir tu atsiradai ir skleidi nesamones, pirma pasidomek kokius nesvarius dalykus daro farsa, gal praeis noras sirgti uz toki niekinga kluba kuris papirkineja viska, ne is niekur banas atsirado pirkt zaidejus, tad nuimk pavyda zmogau, nes graudus esi, apgailetinas esi <..>

Ir dar. Priedas, nes aš parašiau, kad man patinka tokius dalykus skaityti.

<..>nera uz ka, gi tu taip viska zinai apie Reala, kad vaje, spauda skaites, taip ? spaudoj dar ne ta gali rasti, bet cia visa tai tik yra pasvarstymai ir noras ta matyti, taip ir matau kaip tu jau viska zinai, na kaip lrytas zino viska apie Zalgiri, nors patys dar zemiau ritasi. O jei taip paziuretume, tai ok, vadovaujasi ne sporto principais ir islosia uefa lyga, tai kad ir tai butu, svarbu titulai ir grazus zaidimas, va barsiukai tokie sventi, kaip ir messi kuris isvadina puta de madre zaidejus, ir panasus tipai, <..>

Tai va. Man sako ir aš jums pasakysiu. Pasakysiu vieną dalyką, kuris yra senas kaip pasaulis ir jūs visi tai puikiai žinote.

Liūdna, jog dalis auditorijos yra nesubrendusi. Nesubrendusi ne pagal amžių, o tiesiog nesubrendusi tokiems tekstams. Didžiausia problema vis dar išlieka tai, KAS PARAŠĖ tekstą, o ne tai, KAS PARAŠYTA tekste.

Pirmiausia, niekas nesiruošė niekaip kriminalizuoti tame rašinyje aprašytų įvykių. Turtingas ir labai apsukrus dėdė šalia sporto reikalų tiesiog daro savo biznį. Va ir viskas.

Kitas dalykas – neduokdie Lietuvoje koks nors “Barcelona” sirgalius parašo straipsnį ar platesnį komentarą apie Madrido “Real”. Tuoj pat kyla kažkas panašaus į digitalinį armagedoną – “kaip jis gali”, “jis nieko nežino”, “čia nesąmonės”, “žiūrėkit savo reikalų” ir t.t., ir pan. Ir čia dar be keiksmažodžių, kurie paįvairina ir taip sultingą pasipiktinusio “morengo” pasisakymą.

Nusistovėjo tokia idiotiškai kvaila nuomonė, kad apie savo neva palaikomą komandą viską geriausiai žino ir viską išmano tik tos komandos sirgaliai. Jei tai kažkas kitas, tai greičiausiai bus parašyta netiesa, nesąmonė ir pan. O dar jei tai “barsukas”…

Neslėpsiu ir paatvirausiu: daugelį Madrido “Real” sirgalių aš laikau aptingusiais mega pajautrintais slunkiais. Nepykit, nes ir aš sakau tai nepiktai. Bet tai yra faktas.

Informacijos apie jų komandą (ir dar ne šiaip sau paprastų žinių, o įdomios ir vertos dėmesio informacijos) yra labai daug. Kiek jos į viešumą pateikia tos komandos sirgaliai? Apvalų nulį. Visos žinios apie tą komandą baigiasi parašymais apie tai, kokie žaidėjai registruoti rungtynėms, kas įmušė įvartį, rezultatas ir plius minus kita naujiena, kurią nesunku rasti bet kuriam labiau įgudusiam internautui.

Kai skaitytojai nustos aklai žiūrėti į tai, kas yra teksto autorius, ir ims gilintis į patį tekstą, padėtis pastebimai pagerės. Mokančių rašyti Lietuvoje yra ne vienas tuzinas. Ir ne du tuzinai. Reikia tik noro ir šiek tiek laiko.

Tokie tekstai, kaip tas apie F. Perezą ir ACS, negimsta per vieną dieną. negimsta ir per savaitę. Tai – domėjimosi pasekmė.

Na, man nebaisu prisipažinti: man įdomu ne tik, kaip sužaidė Madridas eiliniame savo mače, bet ir tos komandos vidaus “virtuvė”. Ji tokia pat įdomi, kaip ir “Barcos” – taip, rašinių apie “Barcą” jau buvo nemažai ir jų dar bus. Jie taip pat negimsta per vieną dieną, o kartais guli metų metus ir laukia savo dienos. Tokių tekstų ir aš turiu. Ir apie “Auksinį canteros kamuolį”, ir apie Tito Vilanovą, ir apie Tata Martino, ir apie Joaną Laportą, ir apie Sandro Rosellį. Vieni jų pradėti ir nebaigti, kiti – “gamybos” stadijoje, tačiau “stovi” dėl priežasčių, nesusijusių su manimi.

Yra tekstų ir apie Madrido “Real”. Ir jie taip pat kada nors išvys dienos šviesą. Taip, kaip ir tie, kurie apie “Barcą”.

Dabar parašiau ir pagalvojau – publikuoti ar ne, o tai vėl prasidės kalbos “šitas apsimeta visažiniu”, “tas moka tik stumti”, “žiūrėk savo daržo”…

Et, publikuoti.

Share