Zlatano autobiografija. Dabar aš žinau

Velnias angelo kūne, vilkas avies kailyje, kontraversiškas, arogantiškas, savimyla, garbėtroška, lyderis visur ir visada, viena spalvingiausių sporto asmenybių – tai tik keli žodžiai, kuriuos apie Švedijos rinktinės puolėją Zlataną Ibrahimovičių galėtų pasakyti besidomintieji futbolu.

Neslėpsiu, jog perskaityti Z. Ibrahimovičiaus autobiografiją mane paskatino išmaniai į viešumą paleisti knygos anonsai. Jau tada buvo aišku, kad švedas tikrai nepraleis progos viešai suvesti sąskaitų su Josepu Guardiola.

Liežuvio (rankų bei kojų, beje, taip pat) nevaldymu Z. Ibrahimovičius garsėjo dar iki “Barcelona” laikų, tačiau jo nesutarimai su Katalonijoje dievinamu strategu visą tai pakylėjo į naują lygį.

Ir išties. Zlatano rašytinio atsako J. Guardiolai ilgai laukti neteko. Savo taip nemėgiamą strategą švedas ima pliekti jau pačioje knygos pradžioje, pirmuosiuose skyriuose, o “creepy control freak” yra tik vienas paprastesnių išsireiškimų.

Zlatanas privalo laužyti visas tvarkas ir sistemas. Zlatanas yra kitoks. Viskas, kas netinka Zlatanui, yra shit ir fuck. Labai daug shit ir labai daug fuck. Ir who cares.

Bestseleris. Ir visiškai pelnytai (nuotrauka: Janerik Henriksson / AP)
Bestseleris. Ir visiškai pelnytai (nuotrauka: Janerik Henriksson / AP)

Emocijos kunkuliuoja vos tik atsiverti knygą. Zlatanas tiesiog privalo atsiteisti su Pepu, kuris, anot futbolininko, “sugadino ir šiaip labai neblogą pirmą (ir paskutinį) sezoną Barselonoje bei palaidojo jo svajonę žaisti geriausioje pasaulio komandoje”.

“Man patinka treneriai, kurie nebijo žaidėjų, pasižyminčių stipriu charakteriu. Tokių, kaip aš”, – sako Z. Ibrahimovičius ir tokia frazė tarsi byloja, jog nė vieno gero žodžio J. Guardiola iš jo nesulauks.

Zlatano nuotykiams Katalonijos sostinėje čia pat papildomų potėpių suteikia vienas iš knygoje gausiai aprašytų švedo protestų.

“Klausyk, – futbolininkui sako J. Guardiola. – Čia, Barselonoje, mes esame paprasti žmonės. Mes nevažinėjame į treniruotes “ferrariais ir “poršais”.

Taip “į vietą pastatytas” Z. Ibrahimovičius kurį laiką dar sugeba suvaldyti emocijas ir užgniaužia pasipiktinimą. Futbolininkas važinėja klubo rėmėjų skirtu “Audi”, tačiau vieną dieną Zlatano nervai nebeišlaiko – jis atvairuoja savo “Ferrari Enzo” ir demonstratyviai pastato jį… tiesiai prie “Barcelona” būstinės.

Tai yra Zlatanas ir tai yra Zlatano kerštas.

Tačiau po to viskas nurimsta. Zlatanas, išliejęs savo apmaudą ir pyktį dėl nesutarimų su J. Guardiola, ima pasakoti apie savo vaikystę. Atrodė, kad noras įgelti “Barcelona” strategui buvo toks didelis, kad tam skirtas skyrius, atsidūrė pačioje knygos pradžioje. O gal tai tik gudriai apgalvotas leidėjų žingsnis. Greičiausiai, kad taip ir bus.

Spalvingai futbolo asmenybei giliau atsiskleisti padeda šeimos drama ir jo paties vaikystė. Zlatano tėvas – musulmonas bosnis, mama – krikščionė kroatė. Tėvų skyrybos, imigrantų dalia, sunkus padykusio vaikiščio gyvenimas prasta reputacija garsėjančiose Malmės priemiesčio Rosengardo gatvėse, kuriose taip lengva pasukti blogu keliu.

Ir tas kelias išties rieda žemyn – mama nuolat dirba po daugiau nei pusę paros ir jai nėra laiko užsiimti sūnaus auklėjimu, tėvas be perstojo maukia alkoholį, Zlatanas kniaukia dviračius, krečia nevaikiškus pokštus, o sesuo Sanela klimpsta į narkotikų liūną.

Vienintelė veiksminga Zlatano tramdymo priemonė – medinis šaukštas, kuriuo mama Jurka jį padaužo per galvą. Kartą smūgis buvo toks stiprus, jog šaukštas neatlaikė ir sulūžo. Maža to, mama liepė sūnui nupirkti naują. Ok, tas “nupirkti” daugiau reiškia “pavogti”, bet kam tai įdomu Rosengarde…

Ne ką prasčiau sekasi ir pačiam Zlatanui. Būdamas vos trylikos jis galvos smūgiu nokautavo savo futbolo komandos draugą taip, kad šis atsidūrė ligoninėje, o nelaimėlio tėvas vėliau pakėlė vėją ir net surašė peticiją, reikalaujančią išmesti Z. Ibrahimovičių iš klubo.

Kaip bebūtų keista, plačiai nušviesta Zlatano vaikystė ne tik skatina tikrą ir nuoširdų gailestį, bet ir kelia šypseną. Gal taip yra todėl, kad daugelis mūsų vaikystėje taip pat buvome kažkiek velnio nešti ir pamesti padaužos. O gal jautrūs ir kartais su panieka atpasakojami sunkios vaikystės prisiminimai neatsitiktinai pateikiami tarsi “sugertukas” toms emocijoms, kurios iš knygos puslapių tryško pačioje pradžioje.

“I am Zlatan” – puikus kūrinys, vertas kiekvieno už jį išleisto cento. Kaip ir pats Z. Ibrahimovičius.

Tai tobulai išbaigtas produktas net ir nepaisant to, kad jo herojus toliau tęsia įspūdingą savo sportininko karjerą. Tęsinio, reikia manyti, mes sulauksime.

Pridėsiu, jog ši knyga, bent jau man, tapo puikiu daugelio dabartinio Z. Ibrahimovičiaus išsišokimų ir arogantiškumo paaiškinimu. Ir tai nėra kažkoks per prievartą skaitytojui brukamas pasiteisinimas.

Noras kažkaip savirealizuotis ir bent iš dalies kompensuoti vaikystės nepriteklių, kompleksus bei skriaudas yra natūraliai suprantamas. Tai nepastebimai įteigiama skaitytojui tarp eilučių, kurių kiekviena tuo tarpu aiškiai ir nedviprasmiškai byloja: “viskas, ką skaitote, yra savo prakaitu uždirbto attention seeking freak’o nuopelnai, todėl būkit pasveikinti atvykę į Zlatano pasaulį, kuriame galioja tik Zlatano taisyklės”.

“I am Zlatan” yra viena tų knygų, kurią norisi ne tik perskaityti, tačiau ir turėti savo namų bibliotekoje tam, kad galėtum ją bet kada paimti vėl.

KELI ŠTRICHAI APIE VERTINIMĄ

Greičiausiai suprantate, jog vertindamas autorių, turiu omenyje ne patį Z. Ibrahimovičių, o knygą jam padėjusį parašyti žurnalistą Davidą Lagercrantzą. Praktika samdytis vadinamuosius ghostwriterius yra įprastas reiškinys garsenybių pasaulyje ir čia matyt suveikė karaliaus Mido fenonemas – viskas, prie ko prisiliečia Zlatanas, virsta auksu.

D. Lagercrantzas tikrai nebuvo žinomas labai plačiam sporto aistruolių ratui, o visos jo publikacijos ir darbai dažniausiai “neišeidavo” už Švedijos ribų. Tačiau “I am Zlatan” yra kita galaktika. Teisės išversti bestseleriu tapusią knygą yra parduotos daugiau kaip 30 užsienio šalių ir šis faktas kalba pats už save. Apie geresnę reklamą nei įrašas “Zlatano Ibrahimovičiaus biografijos rengėjas” savo paties biografijoje, D. Lagercrantzas vargu ar galėtų svajoti, o 100 valandų interviu, praleistų kalbantis su garsiuoju tėvynainiu, davė milžiniškus dividentus.

Zlatan Ibrahimovič, David Lagercrantz, Ruth Urbom - I am Zlatan

2013 m. / 344 psl. / Penguin Books
8.2

Autorius

6.0/10

Įvykių įvairovė / istoriniai faktai

9.0/10

Teksto įtaigumas / Stilius

9.0/10

Apipavidalinimas / Iliustracijos

7.0/10

Knygos populiarumas

10.0/10

Pliusai

  • Tai veikia kaip magnetas. Pradėjus skaityti, atsitraukti labai sunku. Net tada, kai laikrodis rodo 3 valandą nakties;
  • D. Lagercrantzo rašymo stiliaus įtaigumas kone nepriekaištingas;
  • Kartais mintys šokinėja, tačiau tai nepaskandina bendro siužeto.

Minusai

  • Daug kam patiks, tačiau kartais „shit“ ir „fuck“ skaičius viršija padorumo ribas;
  • Skaičiau elektroninę knygos versiją, teko čiupinėti ir spausdintą minkštais viršeliais. Niūri, kaip Zlatano vaikystė Rosengarde.
Share
Portalo FCBARCELONA.LT įkūrėjas bei tekstų autorius. Kartais - įžūlus cinikas be kompromisų. Nes taip reikia. Tinklaraštis yra mano asmeninė saviraiškos erdvė, tad bet kokie skaitytojų kaltinimai subjektyvumu ir reikalavimai rašyti objektyviai buvo, yra ir bus ignoruojami.