Kodėl lietuviškai kalbantys “ronaldinjai”, “mesiai” ir “sančezai” atrodo idiotiškai

Nevyniokime žodžių į vatą – lietuviški “ronaldinjai”, “mesiai” ir “sančezai” išties atrodo idiotiškai. Jau vien dėl to, kad 745.314.917 iš 745.314.918 tokias pavardes turinčių žmonių nieko nenutuokia apie Lietuvą, nėra čia buvę ir nė žodžio nemoka lietuviškai.

Dar kraupiau pasidaro, kai kokios nors futbolo žvaigždės vardą ir pavardę (o kartais ir vardą, ir pavardę, ir nuotrauką) pasisavinęs veikėjas ima ir prabyla lietuviškai. “Čia ir pagarbos mano mėgstamam žaidėjui”, – visai neseniai pareiškė vienas lietuviškas “alexisas sančezas”.

Jei naujai iškeptasis lietuvis, t.y., čilietis, galvotų ne užpakaliu, o bent 1/125 savo smegenų, jis turėtų puikiausiai suvokti, kad tai didžiausia nepagarba, o savo mėgiamam žaidėjui pagerbti ar pahypinti yra daugybė kitokių būdų. Na, tarkim, nusipirkti oficialioje “Barcelona” parduotuvėje marškinėlius su užrašu “Alexis” ir numeriu “9” ant nugaros.

Fanų prekės, visi žinom, tam ir skirtos. Ir mėgiamą žaidėją “nešiosi”, ir mėgiamai komandai uždirbti duosi – dviguba nauda. Tačiau “Facebook” socialinis tinklas, prieš registruojantis pirmą kartą, kiekvieno naujoko klausia:  “NAME” (supraskite – vardas) ir SURNAME (čia, tipo, reikia įrašyti pavardę). Ar jūsų vardas ir pavardė yra Lionelis Messi ar Alexis Sanchezas? O gal Charlize Theron ar Jessica Alba? C’mon, jei jau taip, mat jus šunes, rašykit.

O kas, jei ne?

Lietuviško “sančezo” wattafakas: norėdamas parašyti, kad, pavyzdžiui, tikrasis Alexis Sanchezas įmušė įvartį, sužinai, jog jis gyvena Norviče, Norfolko grafystėje… Pasak lietuviškai kalbančio “sančezo”, čia padaryta mėgstamo žaidėjo garbei.

Dar kažkiek suprantu tuos, kurie nenori atskleisti savo tapatybės ir pasivadina kokiais nors išgalvotais vardais, slapyvardžiais ir pan. Ok, nesakau, kad jums dabar reikia afišuotis – jūsų pasirinkimas, gerai, kad bent jau netapote “mesiais” ar “fabregais”.

Plačiai “feisbuke” paplitusios svetimų vardų ir pavardžių vagystės (taip, tai vadinama vagyste) klaidina daugelį vartotojų. Tokie reiškiniai ypač paplitę Afrikoje (taip, taip, lietuviai gi mėgsta lygiuotis į Afriką, ar ne?) ir kituose kontinentuose esančiose egzotinėse šalyse. Netikite? Pakanka užeiti ir keletą mėnesių atidžiai stebėti įvairius komentuotojus sporto naujienų paskyrose “feisbuke” ir nesunkiai pastebėsite ne tik visokius “Goboba Messi Nasiebonio” arba “Adegoke Ronaldo Ayemide Abdegowale”, bet ir gausite kvietimą prisijungti į “labai populiarias” grupes a la “Click here – Messi fans”, “Ronaldo 4ever”, kuriose paprastai tūno keliolika “forver Barcos ar Real” fanų panašiomis  pavardėmis.

Tie vardai ir pavardės priklauso futbolininkams, o jie nekalba lietuviškai, asmeniškai nė vieno iš jūsų nepažįsta (kaip ir jūs asmeniškai jų nepažįstat). Vargu ar kuris nors iš jūsų apsidžiaugtų “feisbuke” pamatęs kokį nors apsimetėlį, rašinėjantį jūsų vardu ir pavarde + įsiklijavusį jūsų nuotrauka. O gal jus įtikins “argumentas”, kad toks apsimetėlis internete braidžioja “iš labai didelės pagarbos jums”? Labai abejoju.

Tiesiog, pagarba mylimiems, mylimiausiems ir labiausiai ikonizuojamiems savo žaidėjams taip nerodoma. Tai idiotiškiausia vagystė, už kurią, labai gaila, vis dar nebaudžiama. Šioje srityje gerokai toliau yra pažengęs socialinis mikro dienoraščių tinklas “Twitter”, radęs būdą patikrinti paskyros savininko tapatybę ir tai pažymintis specialiu ženkliuku.

Internete įžymybių pavardės yra minimos kasdien po keliolika šimtų tūkstančių kartų, tad iš šono atrodo pakankamai debiliškai (nepabijokim to žodžio), jei jos sutampa su jūsų iš labai didelės pagarbos kažkam pasirinktu vardu ir pavarde. Galiu bandyti spėti, kad nesat nei argentiniečiai, nei portugalai, nei ispanai, nei čiliečiai, o ir tikrieji jūsų vardai ir pavardės nėra nei Lioneliai, nei Ronaldinjai, nei Francescai, nei Di Marios, nei Pepes ar Rūniai.

Beje, kai kuriuose interneto diskusijų forumuose vartotojai, kurie savo nickais pasirenka įvairius klubų ar komandų pavadinimus bei trumpinius arba įžymybių vardus, pavardes ar jų kombinacijas, paprasčiausiai yra be jokių ceremonijų negrįžtamai sunčiami “na*** į Peru”, kur gali savo ataušusiomis smegenimis apgalvoti poelgius ir pasidaryti tinkamas išvadas savo durnas galvas prasiskeldami į pirmą pasitaikiusį keramzitinį blokelį.

Ir tai daroma tam, kad pokalbiuose būtų išvengiama idiotiškai lėkštai skambančių debiliškų frazių a la “Labas, Ronaldinho, kaip savaitgalis? Matei kokią bankę Ronaldinho įvirino mače?” arba “Sveikas, Messi, mes buvom vakar žiūrėt rungtynių, o tu sėdėjai namie ir tikriausiai nematei to Messi smūgio”.

Aš jau girdžiu iš nepasitenkinimo bambančius lietuviškus “mesius”, “sančezus”, “di marijas” ir “ronaldus”.

Sorry, fake stars – STRAIGHT RED.

Share
Portalo FCBARCELONA.LT įkūrėjas bei tekstų autorius. Kartais - įžūlus cinikas be kompromisų. Nes taip reikia. Tinklaraštis yra mano asmeninė saviraiškos erdvė, tad bet kokie skaitytojų kaltinimai subjektyvumu ir reikalavimai rašyti objektyviai buvo, yra ir bus ignoruojami.