Apie tai, kodėl svetainėje fcbarcelona.lt nėra galimybės rašyti komentarus. Ir nebus!

Pastaruoju metu reguliariai sulaukiu laiškų ir žinučių su klausimais, kodėl svetainėje www.fcbarcelona.lt nėra galimybės rašyti komentarų. Tokių pasiteiravimų sulaukdavau ir anksčiau, tačiau jų buvo nedaug, o dabar kažkodėl padaugėjo.

Į dalį tokių klausimų, kurie būna labai “krūti” ir su pretenzijom, aš neatsakinėju (ir nesiruošiu). Kita dalis teiraujasi paprastai arba pateikia po keletą argumentų, kodėl reikėtų įdiegti komentavimą. Argumentai yra gerai, motyvuoti argumentai yra super, tačiau aš vis tik nedarysiu nieko, kad komentarų modulis svetainėje atsirastų. Ir štai kodėl.

Pirmiausia, absoliuti dauguma lietuviškų internatų komentarų yra menkaverčiai.

Neįsižeiskite, čia aš ne pačia blogiausia prasme. Tuoj paaiškinsiu.

Tiesiog, tokie komentarai neturi išliekamosios vertės ir tik retas sugeba parašyti išties tobulą komentarą, kuriame prideda įžvalgas, palyginimus arba iškelia kokią nors idėją, turi savo nuomonę ir argumentuotai (pastorintas ir tris kartus pabrauktas žodis) ją apgina. Visa kita – tik emocijos ir pastebėjimai, tinkantys tam kartui. Visai nenoriu po fcbarcelona.lt straipsniais pačioje svetainėje matyti tokių “perliukų”, kaip “Villa valdo”, “Messi jėga”, “Busquetsas zajab***”, “Valio”, “Nu, sėkmės”, “Mes laimėsim”, “Jis įmuš hat-tricką”. Tęsti galima be galo, tačiau praeina rungtynės, pasensta naujienos ir tokie gilūs “pastebėjimai” ne tik pasimiršta, bet ir pasidaro per amžius amžinuosius neįdomūs.

Galų gale, tam yra Facebook grupė, kur galima “trupinti” – taip aš vadinu 1-2 žodžių “komentarus”,  o tokių “komentarų” mėgėjus – “trupintojais”. Čia įprotis nuo eurofootball.lt forumo laikų.”Trupintojais” vadinami veikėjai, kurie dažniausiai absoliučiai neturi ką parašyti, bet žūt būt nori pasireikšti ir jaučia nenumaldomą trauką palikti bent menkiausią pėdsaką virtualioje erdvėje. Tada jie arba pridėlioja “smailų”, arba parašo ką nors iš serijos “Komanda X valdo”. Ir viskas.

Tiesiog, geras komentaras yra retenybė, o teisinga įžvalga arba mini analizė yra mažų mažiausiai verta įrašo šiame blog’e arba pačioje svetainėje. Tie, kas turi, žino, nori ir moka rašyti, rašo blog’us, pavyzdžiui, Zebediejus, Subobjektyvus ir kiti. Tie, kas turi dar daugiau entuziazmo, ima ir paleidžia nuosavus projektus (dieve, duok jiems jėgų išgyventi), nes ant Lietuvos žemės taip trūksta ne tik kokybiško futbolo, bet ir kokybiškų komentatorių beigi entuziastų, kurie užsispirtų, mokėtų ir norėtų gaminti tikrai gerą produktą on-line.

Futbolui skirtų projektų per pastaruosius metus pridygo kaip grybų po lietaus. Tačiau apverktina tekstų kokybė, nemokšiški vertimai, o baisiausia, tipo, “asmeniniai straipsniai” yra tokie apgailėtini, kad juos skaitai ne tam, kad sužinotum kažką naujo, o tam, kad pakeltum nuotaiką, kai ji sugenda. Neminėsiu nė vieno adreso, nė vieno rašytojo – patys, jei norėsit, panaršysit, susirasit, perskaitysit.

Komentarų svetainėje nebus ir todėl, kad aš tiesiog tingiu kiekvieną dieną sėdėt ir trinti nusikalbėjimus, trolinimus ir juodas rusiškas bliatstvas, kurių neišvengiamai atsirastų. Panaršysite ir susirasite. Ir tingiu, ir man gaila laiko. Aš geriau pats papildomą tekstą išversiu.

Komentavimo galimybės nebus dar ir todėl, kad aš nenoriu po straipsniais matyti tokių dalykų, kaip “:))))”, arba “:DDDDDD“, arba “;/“. Fak. Tam yra skaipai, supermamų forumai, kaunterstarikų serveriai, smartfonai, one taškas el-tė, pažinčių portalai ir dar visokie paaugliškam žingeidumui beigi smalsumui tenkinti skirti šiuolaikiniai servisai internete.

“Su debilais reikia kovoti nusileidus iki jų lygio, nes iki tavojo lygio debilai niekada nepakils. Tai atmintinė jums visiems, jei kada nors kelyje sutiksit kokį niekšą debilą. To, žinoma, nelinkiu”.

Komentavimo galimybės svetainėje nebus dar ir todėl, kad Carlesui Puyoliui košmariškai išsinarinus ranką, vis tiek atsiranda debilėlis, kuris sugeba “pastumti” ant parkritusio drąsaus ir kovingo futbolininko.

Dar baisiau – atsiranda debilėlių, kuriems tai patinka. Aš visiškai ne veltui Facebook grupėje įdėjau tą printscreeną ir su labai dideliu pasimėgavimu stebėjau, kaip atsiranda dar ir tokių, kurie pradeda moralizuoti – “kaip taip galima”, “nereikia nusiristi iki jų lygio”.  Ot, vat taip ir galima. Ne tik galima, bet ir reikia. Su debilais reikia kovoti nusileidus iki jų lygio, nes iki tavojo lygio debilai niekada nepakils. Tai atmintinė jums visiems, jei kada nors kelyje sutiksit kokį niekšą debilą. To, žinoma, nelinkiu.

Su šypsena stebėjau, kai du skaitytojai pasakė: “dėl šito aš unlaikinu jūsų puslapiuką”. Aš net apsidžiaugiau. Tie, kurie nesuvokia, kad niekšo darbeliai yra verti viešumos, ir neturėtų skaityti šių eilučių.  Tik viešai niekšui galima parodyti, kad jis yra tikras niekšas.

Bene vienintelis rimtas argumentas, kodėl svetainėje turėtų atsirasti komentavimo galimybė, yra lankytojai. Taip, galimybė komentuoti pranešimus išties padidina lankytojų skaičių.

Tačiau čia yra bėda. Ta bėda esu… aš.

Tiesiog, www.fcbarcelona.lt nėra komercinis projektas, iš jo aš neuždirbu (priešingai – moku pinigus pats) ir aš nesivaikau kiekvieno skaitytojo, man nereikia pripažinimo ar populiarumo, man nereikia, kad visi žinotų mano pavardę ir koks yra mano batų dydis. Man tiesiog patinka domėtis tuo, kuo aš domiuosi, patinka versti tekstus, juos rašyti, skelbti, kaupti ir apie tai kalbėtis beigi ginčytis. Tinklapio gali neskaityti niekas, visi lankytojai gali palikti Facebook grupę, tačiau aš vis tiek rašysiu. Man patinka.

“Trupintojais” vadinami veikėjai, kurie dažniausiai absoliučiai neturi ką parašyti, bet žūt būt nori pasireikšti ir jaučia nenumaldomą trauką palikti bent menkiausią pėdsaką virtualioje erdvėje. Tada jie arba pridėlioja “smailų”, arba parašo ką nors iš serijos “Komanda X valdo”. Ir viskas”.

Vienas vieno dienraščio skiltininkas labai taikliai pastebėjo: “Komentarai įkvepia”. Taip, tai – tiesa, jie išties įkvepia ir pametėja naujų idėjų.

Šitam komentarui postūmį irgi davė komentarai. Tai nėra per vieną vakarą gimęs tekstas. Tiesiog, tai ilgo bendravimo su žmonėmis rezultatas ir aš nesakau, kad viskas yra labai blogai. Priešingai. Manau, kad tobulėjame.

Ir jei ateis tokia diena, kai patobulėsime tiek, kad tvarkingi ir argumentuoti komentarai savo skaičiumi aplenks serijinius “smailų ir širdučių fanus” bei “trupintojus”, galima bus drąsiai teigti, jog tobulėjame net greičiau nei lietuviškas futbolas.

O kol kas realybė yra niūri – ir lietuviškiems komentarams (apskritai), ir lietuviškam futbolui, deja, dar trūksta kokybės.

Tiesa, šviesa tunelio gale matosi.

Share
Portalo FCBARCELONA.LT įkūrėjas bei tekstų autorius. Kartais - įžūlus cinikas be kompromisų. Nes taip reikia. Tinklaraštis yra mano asmeninė saviraiškos erdvė, tad bet kokie skaitytojų kaltinimai subjektyvumu ir reikalavimai rašyti objektyviai buvo, yra ir bus ignoruojami.