Labas rytas, Zambija!

haters-noun

Kaip jaučiatės, kai ryte atsikeliate 8 valandą, nors žadintuvą buvote užsistatę dviem valandomis anksčiau? Aš žinau. Paskubomis ieškote naujų kojinių, nesivalote dantų ir nelendate po dušu, nespėjate išsilyginti marškinių, suvalgyti sumuštinio, išgerti kavos, skubiai rengiatės ir neriate lauk.

Panašiai turėtų jaustis keturis dešimtmečius miegojusi ir šią savaitę atsibudusi Zambijos futbolo federacija, pareiškusi “pretenzijas” į naująjį rezultatyvumo per kalendorinius metus rekordą.

1972-aisiais vokietis Gerdas Mulleris varžovų vartininkus įvairiuose oficialiuose turnyruose nuskriaudė 85 kartus ir nuo tada buvo laikomas absoliučiu rekordininku. Tačiau, jei tikėsime naujausiomis afrikiečių kalbomis, tais pačiais metais Godfrey Chitalu buvo dar rezultatyvesnis – 107 įvarčiai. Kas gi nutiko, jog keturis dešimtmečius miegoję Zambijos futbolo valdininkai iš letargo pabudo tik dabar?

Žinią apie tai, kad Zambija pasikėsino į L. Messi rekordą, piktdžiugiškai sutiko nemenkas būrys pavyduolių, radusių dar vieną progą išlieti susikaupusią pagiežą ant “Barcelona” superžvaigždės. Ir tai yra visiškai suprantama.

L. Messi kritikai paranojiškai mėgina atrasti bent menkiausią pretekstą kaip apjuodinti argentinietį, tačiau šis, kaip tyčia, yra tikras “dievo avinėlis”. L. Messi nesidažo kojų nagų juodai, nesitranko po naktinius klubus, vengia triukšmingų kompanijų, nevairuoja išgėręs, nesivelia į jokius konfliktus, nekuria kičinių blizgančių niekučių mados linijos, stropiai saugo savo privatų gyvenimą ir yra pamišęs tik dėl kelių dalykų – savo šeimos, gimtinės, “Barcos” ir, žinoma, futbolo.

Galima tik spėlioti, kodėl minėtos Afrikos valstybės futbolo federacija staiga nusprendė visam pasauliui pranešti “sensaciją”. Sunku patikėti, jog ši šalis, kuri yra dabartinė Afrikos nacijų taurės savininkė, tiesiog pritrūko tarptautinio dėmesio ir panoro turėti savo “futbolo Messi”, nes… turėti “futbolo Mullerį” dabar jau nėra madinga.

muller-messi-pele

2012 metų lapkričio pradžioje L. Messi pagal per metus pelnytus įvarčius aplenkė futbolo karaliumi tituluojamą Pele ir ėmė artėti G. Mullerio rekordo link. Zambija, deja, tuo metu dar miegojo…

Pastaruoju metu švelniai ironiškai pajuokaujama, kad rezultatyvumo rekordą pagerinęs L. Messi pasitarnavo ir vienam kilniam tikslui – argentiniečio dėka dabartinė jaunoji futbolo mėgėjų karta sužinojo apie G. Mullerį. Tai kodėl gi Zambijos futbolo federacijai neišnaudoti galimybės ir šalia argentiniečio nepranešti visam pasauliui, kad jų šalyje yra toks G. Chitalu? O proga “pasigarsinti” pasirinkta tinkamai. Šalia geriausio ir visiems puikiai žinomo planetos futbolininko pavardės dabartiniai Afrikos čempionai išties suskambo labai garsiai. Ir G. Chitalu dabar žinomas ne mažiau, nei, pavyzdžiui, Seras Bobby Robsonas.

Visa bėda, kad keturis dešimtmečius miegoję Zambijos futbolo valdininkai iš savo oficialios svetainės pamiršo pašalinti vieną sakinį. Jame daug kam puikiai suprantama anglų kalba pripažįstama, kad G. Chitalu rekordas yra… neoficialus.

zambia-webZambijos futbolo federacijos svetainė iki šiol tvirtina, kad G. Chitalu rekordas yra neoficialus

Galų gale, net ir tuo atveju, jei Zambijai pavyktų kažkokiu mistiniu būdu surasti įrodymus ir įteisinti G. Chitalu pasiekimą, panikos kelti nereikia.

Ar 138 taškus per vienerias krepšinio rungtynes pelnęs Grinnello koledžo studentas Jackas Tayloras jau yra statomas į vieną gretą ir lyginamas su 100 taškų per vienerias NBA rungtynes pelniusiu Wiltu Chamberlainu? Ar daugelis žino faktą, jog “Barcelona” klubo įkūrėjas šveicaras Joanas Gamperis 1901 metų vasario 10 dieną  Copa Macaya turnyro rungtynėse pelnė 9 įvarčius, o po mėnesio, kovo 17 dieną, šį pasiekimą pakartojo rungtynėse su Tarragonos komanda?

Kad ir kaip įspūdingai beatrodytų J. Tayloro 138 pelnyti taškai, tačiau šis rezultatas užfiksuotas (jei įdėmiai pasidomėsite) NCAA trečiojo diviziono rungtynėse, o J. Gamperio per dvejas rungtynes pelnyti 18 įvarčių neatnešė jam futbolo legendos šlovės. Nes visa tai – skirtingos dimensijos. Galite bandyti įrodinėti, kad 1972 metais Zambijos nacionalinis futbolo čempionatas buvo labai aukšto lygio…

chitalu-107

Zambijos pasididžiavimas – G. Chitalu (foto: marca.com)

Kita vertus, G. Chitalu išties nusipelnė, kad futbolo gerbėjai atsimintų jį kaip puikų žaidėją, garsėjusį neįtikėtinu rezultatyvumu. Tai, kad dalis jo įvarčių buvo pelnyti neoficialiose rungtynėse, kurių nepripažino ir nerengė nei Zambijos futbolo federacija, nei FIFA, nei jokia kita oficiali organizacija, visiškai nesumenkina jo nuopelnų pasaulio futbolo istorijoje.

Jei jau atsitiko taip, jog L. Messi dėka jaunoji futbolo mėgėjų karta gavo puikią progą daugiau sužinoti apie G. Mullerį, kodėl gi “Barcelona” genijaus dėka nepriminus pasauliui ir G. Chitalu talento…

Beje, keli štrichai apie skirtingas dimensijas…

Atrodo, kad pats G. Mulleris daug lengviau susitaikė su faktu, kad jis nebėra rezultatyvumo rekordo savininkas. Vokietijos futbolo legenda pagyrė L. Messi ir šmaikščiai pažymėjo, jog argentinietis turi vieną trūkumą – nežaidžia Miuncheno “Bayern” klube.

Tačiau eilinę progą išlieti tulžį gavo kai kurie Die Mannschaft gerbėjais (arba Messi hateriais) save laikantys tipai. Internete netrukus pasklido iškalbinga iliustracija, kurioje šiek tiek kitokiu rakursu lyginami G. Mullerio ir L. Messi rezultatyviausi metai. Na, spręskite patys…

muller-messi-mistakeUnikalaus L. Messi pasiekimo nepripažįstantys pavyduoliai pamėgino rasti sau palankių argumentų, tačiau žiauriai susimovė…

Iliustracijoje ne tik klaidingai nurodyti rezultatyviausi G. Mullerio metai 1974 (turėtų būti 1972-ieji), bet ir pažymėta, kad jis tapo Čempionų lygos laimėtoju. Taip, 1974 metais “Bayern” išties laimėjo tuometinę Čempionų lygą, tačiau G. Mullerio rezultatyvumo rekordas pasiektas 1972 metais, o tada Čempionų lygoje triumfavo Amsterdamo “Ajax”. Be to, G. Mulleris rezultatyviausiu Čempionų lygos žaidėju tapo 1972-1973 , o ne 1971-1972 metų sezone. Na, o jei jau lyginame rezultatyviausių futbolininkų pasiekimus per kalendorinius metus, tai 1972 metais planetos čempionu G. Mulleris niekaip negalėjo tapti, nes tais metais jis tapo Europos čempionu, o Pasaulio pirmenybėse triumfavo  1974-aisiais.

Iliustracijoje taip pat klaidingai nurodyta, kad L. Messi visus įvarčius Argentinos rinktinėje 2012 metais įmušė tik draugiškose rungtynėse.

Štai taip.

Bene rimčiausiai skambantis L. Messi talento nepripažįstančių veikėjų argumentas yra “jis nieko nelaimėjo su Argentinos rinktine ir netapo pasaulio čempionu, kad būtų geriausias”.

Bet, ponai, palaukit – tam, kad pagerinti rezultatyvumo per vienerius metus rekordą, nebūtina laukti Pasaulio čempionato, kuris rengiamas kas ketverius metus. Rekordus galima gerinti kasmet, o laikas, kai L. Messi “kažką” laimės su Argentinos rinktine veikiausiai užprogramuotas kažkur ateityje. Kita vertus, rinktinė tai yra kolektyvinė  atsakomybė. Gal būt L. Messi kada nors pelnys 20 įvarčių planetos pirmenybėse, o Argentinos rinktinė netaps čempione – ar nuo to jis taps prastesniu futbolininku? Ne, netaps, nes vienas žaidėjas negali (ir niekada negalės) prisiimti atsakomybės už blankų likusių 10 komandos draugų pasirodymą.

Visa kita – vaikiški argumentai, kuriems atremti pakanka žinoti keletą paprastų faktų.

“Kaip lengva Messi mušti tiek įvarčių, kai jam kamuolius skirsto Xavi ir Iniesta” – tai viena juokingiausių L. Messi haterių naudojamų frazių, kuri paleidžiama į eterį, kai baigiasi visi kiti “argumentai”. Na, jei jau sąžiningai, tai daugiausiai rezultatyvių perdavimų argentiniečiui atliko ne Xavi ir ne Andresas Iniesta, o Dani Alvesas. Kita vertus, kas paneigs tą faktą, jog talentingų partnerių, galinčių meistriškai “iškišti” kamuolį, šalia savęs neturi, pavyzdžiui, Cristiano Ronaldo, Wayne’as Rooney, Zlatanas Ibrahimovičius ar Fernando Torresas? Žinoma, kad turi. Prašom, naują rezultatyvumo rekordą žinote, susikaupkite, žaiskite ir gerinkite jį.

“L. Messi Anglijoje būtų sudaužytas”, “Jam reikia parungtyniauti kitoje komandoje, tada bus aišku ar jis toks geras” – dar keli juokingi paverkšlenimai. Futbolo karaliumi tituluojamas Pele visą savo karjerą praleido už Atlanto ir niekada nerungtyniavo Europoje. Maža to, jis 18 metų gynė “Santos” garbę ir jam visiškai nereikėjo “parungtyniauti kažkur kitur”, kad taptų vienu geriausių žaidėjų futbolo istorijoje. Kodėl kažkur turi vykti L. Messi, jei jis puikiai jaučiasi “Barcoje”, o visa Katalonija jį priima kaip savą?

“Ispanijos čempionato lygis krito” – taip, taip, aš žinau, kad daugelis Primerą vadina “dviejų komandų čempionatu”, tačiau, kodėl taip pastebimai ir taip katastrofiškai greitai krito Čempionų lygos nugalėtojų “Chelsea” ir Anglijos čempionų “Manchester City” lygis? Ir krito taip, kad abi jos sugebėjo iš kovos dėl Čempionų lygos trofėjaus pasitraukti jau po grupių etapo. Ar tik nereikia kai kam į savo kiemą pasidairyti ir savęs paklausti “o gal aš kietas tik namuose, nes Europoje man labai greitai sukrauna lagaminus?”. Pats Serras Alexas Fergusonas tvirtina, kad dėl Anglijos čempionų vardų kovos Mančesteris. Supraskite – “Manchester United” ir “Manchester City”. Ryški “Arsenal”, “Chelsea” ir “Liverpool” degradacija yra pirmas ženklas, kad Anglijoje netrukus taip pat matysime dėl nugalėtojų vardo besivaržančias tik dvi komandas.

Prielaidą, jog po Zambijos pareiškimo apie G. Chitalu atsiras ir daugiau pavyduolių ir pretendentų “perrašymą” rekordą, patvirtina ir “Flamengo” statistikos skyriaus vadovo Bruno Lucenos vėlyvas “pabudimas”. Nesinori tikėti, kad ir taip puikiai žinomam Zico prireikė papildomos reklamos. Kita vertus, brazilų pasisakymai visiškai suprantami: juk dabar oficialus pasaulio rekordas priklauso argentiniečiui, o Argentina – amžina Brazilijos konkurentė visur, o futbole – juo labiau.

Ruso Olego Salenkos pasisakymai jau tėra vyšnaitė ant saldaus L. Messi įvarčių torto.

“Anoks čia pasiekimas mušti tiek įvarčių, kai jam (L. Messi) dirba visa komanda”,- praėjusią savaitę pareiškė O. Salenko. Ir… kitu sakiniu tiesiog “išdavė” pagrindinę savo kalbų priežastį: “Aš tikiuosi, kad mano rekordas – penki įvarčiai per vienerias rungtynes – dar išliks”.

Taip, įmušti 5 įvarčius per vienerias pasaulio čempionato rungtynes – genialus pasiekimas, tačiau pats O. Salenko veikiausiai būtų linkęs nutylėti, kad tas mačas nieko nebelėmė, o po dvikovos rusai susikrovė savo mantą ir paliko 1994-ųjų pasaulio pirmenybes.

Norinčių pasauliui priminti apie save ir pasimaudyti su L. Messi jo šlovės spinduliuose greičiausiai netrūks ir ateityje. Tereikės argentiniečiui pagerinti kokį nors naują rekordą ir mes vėl išgirsime, jog “kažkas kažkada kažką padarė kažkaip geriau”.

Praeis dar porą savaičių ir žinios apie G. Chitalu visiškai dings iš internetų portalų ir dienraščių antraščių. Ar žinote kodėl?

L. Messi rekordai labiau rūpi pavydiems tipams ir hateriams, nei pačiam L. Messi.

Share
Portalo FCBARCELONA.LT įkūrėjas bei tekstų autorius. Kartais - įžūlus cinikas be kompromisų. Nes taip reikia. Tinklaraštis yra mano asmeninė saviraiškos erdvė, tad bet kokie skaitytojų kaltinimai subjektyvumu ir reikalavimai rašyti objektyviai buvo, yra ir bus ignoruojami.