For Dummies: Apie tai, kaip ramiai miegoti transferų periodo metu

gossip-dude

“Kiek jie gali malti tą patį šūdą”, – dažnai reaguoja internautas X, paskaitęs portale Y žinias apie tai, kad jo mėgiamas žaidėjas Z keliasi į kitą komandą.

Tai yra normalus reiškinys šiuolaikiniame futbole, kuris ypač padažnėja, kuomet klubinių komandų žaidėjai išsivažinėja į nacionalines rinktines ir Europos šalių futbolo čempionatuose skelbiama dviejų savaičių pertrauka. Du kartus per metus šis reiškinys virsta kasdieniniu – vasarą, kai žaidėjai išeina atostogų, ir žiemą, sausio mėnesį, kai Europoje atsidaro vadinamasi transferų langas, kai ekipoms leidžiama pirkti, parduoti ar skolintis futbolininkus.

Tie, kurie sporto naujienas skaito ne vienerius metus, jau seniai susitaikė su milžiniškais kiekiais gandų apie perkamus ir parduodamus futbolininkus, tačiau virtualioje erdvėje klaidžioja nemažai tokių veikėjų, kurie paskaitę bet kokį gandą, tuoj pat juo absoliučiai patiki. Tokių internautų, ne tik Lietuvoje, yra kokie 95 procentai, jei ne dar daugiau. Tačiau gandų, kurie išties virsta realybe, tėra nuo 5 iki 10 procentų, o tai reiškia, kad pasitvirtina vos 1-2 gandai iš maždaug 20-ies skirtingų.

Jei pasiknaisiotumėte po kokio nors portalo 5-6 metų senumo archyvą ir paskaitytumėte to meto pranešimus bei prie jų parašytus KOMENTARUS, nesunkiai įsitikintumėte, jog tai tiesa.

Rasite pranešimų, kad žaidėjas X vieną dieną vyksta į komandą A, kitą diena tas pats X jau sudarinėja sutartį su klubu B, o galiausiai atsiduria ekipoje C. Po kiekviena tokia naujiena rasite krūvą internautų komentarų: vieni dejuoja, kad jų numylėtinis išvyksta, kiti džiaugiasi, kad tas futbolininkas papildys jų mėgstamą komandą, o treti pyksta, kad žaidėjas “eina ne pas juos”.

Daugiau. Dažniau. Garsiau. Viskas labai paprasta. Kuo didesnis klubas, kuo garsesni žaidėjai jame žaidžia, kuo daugiau jie uždirba, kuo mažiau jie rungtyniauja, kuo labiau nepatenkinti jie yra – tuo daugiau gandų. Matyt, nereikia aiškinti, kad Ispanijos ir pasaulio sporto žiniasklaida dažniau ir daugiau rašo apie, pavyzdžiui, “Barcą”, o ne apie Vigo “Celta” ir pan.

Atsargiai vertinkit žaidėjų žodžius. Nėra ką bepridurti. Dažnai futbolininkai patys kursto kontraversiškus gandus ir žurnalistams aiškina, kad juo domisi “komandos X, Y, Z, B, C, F, G ir A”. Pavyzdžių toli ieškoti nereikia. Tas pats Dani Alvesas, prieš persikeldamas į “Barcą”, žurnalistams pasakojo, kad jam pasiūlymą teikia “Liverpool”. Neymaro istorija taip pat pilna įvairiausių klubų, į kuriuos jis “tuoj tuoj persikels”. Dar vienas pavojus – žurnalistai kartais ima ir patys sugalvoja futbolininkų žodžius, kurių jie patys niekada nesakė. Tai pats žemiausias lygis. Žaidėjai dažniausiai į tai nereaguoja, o tyla vertinama tarsi pritarimas, jog “viskas yra teisinga”. Taip nėra. Išeitis viena – ieškoti daugiau šaltinių.

Prezidentai irgi meluoja. Čia šiek tiek sunkiau, nes klubų vadovų ar kitų aukštų funkcionierių žodžiai žiniasklaidoje turi daug didesnį “svorį” ir dažniausiai vadintini tiesa bei vertinami kaip oficiali klubo pozicija. Tačiau ir čia pasitaiko išimčių. Ką gi, domėjimasis futbolu ir sukaupta patirtis padės jums nepaklysti ir pamažu išmoksite atskirti pelus nuo grūdų. Pavyzdžiui, “Sevilla” prezidentas Jose Maria del Nido 2008-ųjų vasarą teigė, kad “už 30 milijonų eurų neparduos nė Dani Alveso bucų”. Praėjo keletas dienų ir tie bucai buvo parduoti kartu su pačiu Dani Alvesu. Be to, dar ir už mažesnę sumą. Galima tik spėlioti kaip tuomet turėjo jaustis “Sevilla” gerbėjai, kurie dar visai neseniai šaipėsi iš “Barcos” bei komentavo J. M. del Nido žodžius apie bucus.

Kontraktas yra niekas. Šiuolaikiniame futbole kontraktas, kuris galioja, pavyzdžiui, iki 2016 ar 2018 metų, anaiptol negarantuoja, kad futbolininkas liks klube ir tikrai jam atstovaus iki jo pabaigos. Tai taip pat reiškia, kad net ir visai neseniai pasirašyta sutartis nesumažins gandų skaičių. Futbolininkas 2000 vasarą gali pasirašyti naują kontraktą, o 2001-ųjų žiemą išvykti kitur. Silpnesnės komandos dažnai pasiūlo futbolininkams naujas sutartis tam, kad atėjus potencialiam pirkėjui, galėtų užsiprašyti didesnės sumos, nes “žaidėjo kontraktas galioja dar kelis papildomus metus”. Tai įprasta praktika.

Pasitvirtina tik 1-2 gandai iš maždaug 20.

Jei jau pasiryžote skaityti gandus, atsirinkite informacijos šaltinį. To nepadaryti – viena didžiausių klaidų. Dažnas geltonsnapis nepatyręs futbolo mėgėjas pareiškia: “O va delfis rašė, kad žaidėjas X lieka komandoje” arba “O tai lrytas rašė, kad Barcelona jau sumokėjo visą išpirką už Neymarą” (kažkada iš pastarojo sakinio ilgai juokiausi). Taip, Delfis ir Lrytas veikiausiai išties rašė tą ar aną, tačiau nė vienas Lietuvos žiniasklaidos leidinys ir nė vienas lietuviškas portalas neturi patikimų savo šaltinių nė vienoje pajėgiausioje Europos ir pasaulio futbolo (ir krepšinio, ir regbio, ir sinchroninio plaukimo) komandoje. Ir Delfis, ir Lrytas, ir fcbarcelona.lt (taip, taip !!!) tik verčia į lietuvių kalbą ir perrašo tai, kas skelbiama užsienio žiniasklaidos priemonėse. Esmė tame, ar nurodomas šaltinis, iš kurio buvo paimta informacija. Pasiruoškite būti išjuokti.

Maždaug 95 procentai internautų absoliučiai patiki bet kokia informacija apie futbolininkų transferus ir nė nebando tikrinti tos informacijos patikimumo kituose šaltiniuose.

Nėra gandų? Bus gandų! Vienas populiariausių gandų atsiradimo būdų, kai tiesiog nėra apie ką rašyti, o reikia užpildyti interneto portalo skiltis ar kokio nors spausdintinio leidinio rubrikas. Tuomet tiesiog sugalvojama kokia nors priežastis, kodėl žaidėjas turėjo išvykti, sugalvojama komandą, kuriai reikia tos pozicijos futbolininko, iš dangaus “nukabinama” transfero suma ir… prašom, gandas jau yra. Ir net ne gandas. Tai pateikiama kaip absoliuti tiesa. Tereikia ją paleisti į eterį ir laukti efekto. Jis netruks ateiti.

ba-gandas

Absurdo teatras. Pasak vieno portalo, 2012-ųjų vasarą Demba Ba pasirašė kontraktą su “Galatasaray”

Tokių “ančių” – pilnas internetas, o kiekvienas gandus skelbiantis portalas paprastai pasistengia informaciją “paskanininti” kokiomis nuosavomis smulkmenomis.

Pavyzdžiui, Davidas Villa, “Barca” ir “Arsenal”. Sutikime, jog galimybė, kad futbolininkas gali išvykti 2013-ųjų žiemą išties egzistuoja, tačiau tai, jog apie galimą išvykimą parašė “Daily Mail” ir perspausdino kas nors Lietuvoje, dar nereiškia, kad viskas nurims ir jūs per ateinančias kelias savaites apie tai neišgirsite vėl. Išgirsite, tačiau jau iš kokio nors kito šaltinio, kuris per tą laiką bus atradęs “kokią nors sensacingą” smulkmeną. Ir tą informaciją vėl perrašys kas nors Lietuvoje. Todėl netrukus vėl girdėsime “Nu kiek gi jie gali apie tą patį…”.

Taigi, svarbiausia taisyklė, jei vis tik neriate į futbolo gandų liūną: viską vertinkit kaip absoliutų melą ir tik tada mėginkite atsijoti tiesą.

Jos yra, bet dažniausiai labai nedaug. Vos kelios kruopelės.

A, dar vienas dalykas. Tiesa dažniausiai žymima grifu “oficialu”. Tada galite pradėti džiaugtis. Arba liūdėti. Kol nematote to grifo, miegoti galite visiškai ramiai.

Share
Portalo FCBARCELONA.LT įkūrėjas bei tekstų autorius. Kartais - įžūlus cinikas be kompromisų. Nes taip reikia. Tinklaraštis yra mano asmeninė saviraiškos erdvė, tad bet kokie skaitytojų kaltinimai subjektyvumu ir reikalavimai rašyti objektyviai buvo, yra ir bus ignoruojami.