Pavyduoliai, džiaukitės, jūsų valanda išmušė

blog-leo-lion

Įspėjimas! Jums gali pasidaryti bloga skaitant šį tekstą.

Pirmadienį vakare, kai iki geriausio 2012-ųjų pasaulio futbolininko paskelbimo liko kelios minutės, aš iš anksto pasiruošiau Lionelio Messi nuotrauką ir trumpą tekstą Facebook grupėje. Teliko paspausti mygtuką “Siųsti”, tačiau paskutinę akimirką iš naujienos anonso imečiau sakinį “Visur, visada ir visko jam pavydintys gali pradėti kandžiotis alkūnes”.

Et, pagalvojau, jog mūsų laukia pernelyg iškilmingas momentas ir visai nėra reikalo kalbėti apie pavydą. Deja, klydau ir dabar jau gailiuosi, kad vis tik ištryniau tą sakinį, nes iš pavydo susiraukę verksmingi tipeliai patys išlindo į dienos šviesą tą pačią akimirką, kai tik Fabio Cannavaro Ciuricho Kongresų rūmuose paskelbė, jog “Auksinio kamuolio” savininku ketvirtus metus iš eilės tapo L. Messi.

Amžina diskusija “Lionelis Messi vs Cristiano Ronaldo” įgauna kosminį pagreitį vos tik abu šie futbolininkai tiesiogiai susiduria aikštėje ar rinkimuose, kuriuose varžosi dėl teisės bent metus vadintis pačiu geriausiu. Ir faktas, kad tuo geriausiu ketvirtus metus iš eilės pripažįstamas (ir išrenkamas) “Barcelona” klube rungtyniaujantis argentinietis portugalo gerbėjų tarpe sukelia įspūdingus pavydo fontanus, ne ką nusileidžiančius įžymiajam Cibeles. Tai toks fontanas Madride, prie kurio “Real” gerbėjai švenčia svarbiausias savo numylėtinių pergales, jei dar nežinojoje.

F. Cannavaro pirmadienį paskelbė ne tik “Auksinio kamuolio” savininką. Geriausias 2006-ųjų futbolininkas paskelbė, jog išmušė amžinai viskuo nepatenkintų paniurusių pavyduolių ir paranojinių haterių laikas. Laikas, skirtas beviltiškai apgailėtiniems “argumentams” ir “faktams”, kuriais iš paskutiniųjų siekiama desperatiškai pateisinti faktą, jog “Auksinis kamuolys” ir vėl neatsidūrė Madride.

C. Ronaldo ir jo gerbėjai pavargo. Jie pavargo laukti ne tos akimirkos, kai “Auksinis kamuolys” atiteks kam nors kitam. Jie pavargo laukti laiko, kai blogai ims rungtyniauti L. Messi. Ar tik ne todėl šiemet ir atsirado nykūs vaikiški “argumentai”, jog “Cristiano nusipelnė būti įvertintas bent kartą per ketverius metus” ir “neįmanoma šiuolaikiniame futbole laimėti keturis kartus iš eilės”?

F. Cannavaro paskelbė, jog išmušė amžinai viskuo nepatenkintų paniurusių pavyduolių ir paranojinių haterių laikas.

Visa bėda, kad L. Messi ir toliau įrodinėja, jog neįmanomų dalykų jam nėra. 2008-aisiais C. Ronaldo pelnyti 42 įvarčiai tapo vienu iš pagrindinių portugalo gerbėjų motyvų, kodėl jis laimėjo “Auksinį kamuolį”. 2012-aisiais L. Messi žiebė įspūdingiau – 91 įvartis, tačiau šis pasiekimas pavyduoliams įspūdžio nebedaro. Kodėl? Todėl, kad tai L. Messi, o ne C. Ronaldo.

Metų metais tokių rinkimų rezultatus analizuojantys nepatenkintieji pamiršta, kad “Auksinis kamuolys” yra asmeninis apdovanojimas, skiriamas ne už tai, kad tu kažką laimėjai su komandos draugais, o už tai, kad tiesiog geriausiai žaidi futbolą. Už tai, kad laimi Čempionų lygą, KOMANDAI yra įteikiama to turnyro taurė. Už tai, kad laimi Primerą, gauni jos taurę. Už tai, kad esi geriausias planetos žaidėjas, gauni “Auksinį kamuolį”. Tai paprasta ir aišku taip, kaip pirmokui aišku, kad 2 x 2 yra 4.

Jei jums vis tik norisi nuolat minėti trofėjus, siūlau pagalvoti apie tai, kad per paskutinius ketverius metus labiau už C. Ronaldo nusipelnė būti įvertintas kuris nors Ispanijos rinktinės futbolininkas. Pavyzdžiui, Ikeras Casillas. Jis du kartus tapo Europos čempionu bei savo kolekcijoje turi ir planetos pirmenybių auksą.

Aišku, daugelis C. Ronaldo talento gerbėjų norėtų, jog “Auksinio kamuolio” rinkimai būtų panašūs į tuos, kuriuos kasmet rengia Madrido šauklys dienraštis “Marca”. Ten susirenka redakcija, pasitaria ir nusprendžia.

“Aš esu geriausias pirmas, antras ir trečias futbolininkas pasaulyje” – 2008 metais apie save kalbėjo C. Ronaldo. Dabar – 2013-ieji. KETURIS KARTUS GERIAUSIAS iki šiol dar niekada nėra pasakęs, kad jis yra geriausias pasaulyje.

Kai baigiasi argumentai prieš patį “Barcelona” lyderį, atpirkimo ožių imama ieškoti tarp tų, kurie balsuoja. Ir ko čia tik neteko skaityti…. Nuo “nekompetentingo balsavimo” iki “argumentų” apie asmenines simpatijas ir nykštukines šalis, kurios neva daro įtaką balsavimo rezultatams.

O ką? Laimėjo ketvirtą kartą iš eilės ir “per dideliu skirtumu”? Nekompetentingi balsuotojai yra kalti. Pirmiausia, kompetencija, jei išvengti įmantrių bei oficialių aiškinimų, yra gebėjimas atlikti savo pareigas kokybiškai. Balsuotojų pareiga yra balsuoti, o jų pasirinkimas yra laisvas. Geriausiu atveju, nekompetencija galima būtų apkaltinti nebent Mergelių salų žurnalistą Aaroną Gray’ų, jo kolegą iš Kirgizstano Pavelą Louzanovą ir dar kelis veikėjus, taip ir nesugebėjusius teisingai užpildyti balsavimo biuletenių. Antra, pačių rinkimų dalyvių kompetencija abejonių nekelia. Futbolo rinktinės treneriais ir kapitonais paprastai skiriami geriausi tos srities specialistai ir lyderiai, bet koks prašalaitis nevadovauja nacionalinei ekipai ir bet koks futbolininkas neryši rinktinės kapitono raiščio.

Vienas juokingiausių “argumentų” – esą rinkimų rezultatus ir L. Messi pergales lemia trečiojo pasaulio valstybės ir asmeninės simpatijos. Pakanka atsiversti visiems prieinamą sąrašą, kuriame išvardinti visi rinkimų dalyviai bei jų skirti balsai, ir tampa aišku, kad nykštukinės bei “trečiojo pasaulio” valstybės ne tokios jau ir palankios “Barcos” argentiniečiui.

C. Ronaldo pirmąją vietą skyrė Barbadoso, Belizo, Žaliojo Kyšulio Respublikos, Kongo, Dominikos Respublikos, Eitrėjos, Etiopijos, Gvatemalos, Gvinėjos, Makau, Mozambiko, Naujosios Kaledonijos ir Zimbabvės nacionalinių rinktinių kapitonai. Ir čia neskitant, jog savo balsus portugalui atidavė ir kai kurių pajėgių pasaulio futbolo valstybių rinktinių kapitonai. Portugalui buvo palankūs ir Antigvos ir Barbudos, Žaliojo Kyšulio Respublikos, Dominikos, Etiopijos, Gvatemalos, Madagaskaro, Makau ir kitų šalių rinktinių vyriausieji treneriai. O kur dar ir žurnalistų balsai…

Esmė ne “trečiojo pasaulio” valstybių balsavime. C. Ronaldo iš tokių šalių gavo išties nemažai balsų, tad svarbu pasidaro ne balsavusi valstybė, o tas, kas yra įrašytas antruoju numeriu balsavimo biuletenyje. Mažosios “trečiojo pasaulio” šalys galėjo labai stipriai įtakoti rinktimų rezultatus, jei balsavime dalyvavę jų atstovai pirmuoju numeriu įrašytų C. Ronaldo, o L. Messi išvis neminėtų. Štai tada, mano mielieji, įtaka išties būtų juntama. Tačiau taip neįvyko ir tai yra visiškai suprantama: abu rinkimų lyderiai – C. Ronaldo ir L. Messi – yra labai geri futbolininkai, turintys savo stipriųjų ir silpnųjų pusių, todėl ir yra nuolat statomi šalia vienas kito.

O štai tada, ponai ir ponios, kai prieš jus yra du super pajėgus futbolininkai, galintys pasigirti panašiais pasiekimais, daug ką ir lemia simpatija.

Tačiau čia tie, kurie virkauja, kad už Messi balsuojama  “dėl simpatijos”, turėtų suvokti vieną labai paprastą dalyką – taip, rinkimuose simpatijos turi įtaką, tačiau simpatijos neatsiranda iš niekur. Jas taip pat reikia užsitarnauti.  “Auksinio kamuolio” rinkimai nėra politinių partijų lenktynės ir futbolininkai nevažinėja pas potencialius rinkėjus ir neagituoja jų balsuoti už save. Žaidėjai simpatijas gali užsitarnauti aikštėje demonstruodami puikų futbolą ir pavyzdingai elgdamiesi joje bei už jos ribų.

C. Ronaldo tiesiog nepasisekė, kad pačiame jėgų žydėjime jam  tenka varžytis su L. Messi.

Man dar niekada neteko skaityti nė vieno interviu, kuriame L. Messi būtų priverstas teisintis žurnalistams dėl savo charakterio, dėl poelgių aikštėje. Niekada neskaičiau interviu, kurio metu L. Messi specialiai pasikviečia žurnalistus į namus ir aiškina “koks jis paprastas ir draugiškas”. Jam ir nereikia to daryti. L. Messi nereikia stengtis gerinti savo reputacijos – ji ir taip gera. L. Messi nereikia maivytis aikštėje, nereikia nutaisyti verksmingos veido išraiškos ir viešai demonstruoti, kaip iš liūdesio persikreipia jo mina po netikslaus smūgio. Ponai, tai vadinasi nepriekaištinga reputacija, kuri ir padeda pelnyti papildomas simpatijas. Tai asmeninis to žaidėjo nuopelnas, kuris padeda jam laimėti. Tai legalu. Tik C. Ronaldo savo reputaciją mėgina taisyti, švelniai tariant, ne itin tinkamais metodais.

Gal pamiršote, kaip C. Ronaldo save titulavo 2008-aisiais? Saiką praradęs savimyla tuomet tėškė: “Aš esu geriausias pirmas, antras ir trečias futbolininkas pasaulyje”. Na, ir… kur jis dabar? Ak, taip, geriausias… antras.

Naujausiuose “Auksinio kamuolio” rinkimų rezultatuose galime rasti puikių “simpatijų” ir “nesimpatijų” pavyzdžių. Atkreipktite dėmesį į Brazilijos rinktinės kapitono Thiago Silvos pasirinkimą. Brazilas (!!!) pirmąją vietą skyrė… argentiniečiui L. Messi. Norite sakyti “pagal simpatiją”? Tikrai ne, nes Brazilija ir Argentina yra amžinos varžovės futbole.

Tiesiog, kiekvienas rinkimų dalyvis turi teisę laisvai rinktis ir tai anaiptol nereiškia, kad jis neišmano futbolo. Tokia pačia teise pasinaudojo Lietuvos rinktinės kapitonas Tomas Danilevičius, pirmąją vietą skyręs Zlatanui Ibrahimovičiui, antrąją – Wayne’ui Rooney, trečiąją – Gerardui Pique. Ar tai reiškia, kad lietuvis nieko nenutuokia futbole? Ne, nereiškia. Tiesiog, toks yra jos pasirinkimas.

Laisvai pasirinko ir Portugalijos bei Italijos atstovai. Jei įdėmiau pažvelgsite į balsavimo lentelę, pastebėsite, jog nei portugalai, nei italai neskyrė nė vieno balso nė vienam ispanui. Ar tai, kaip teigia vienas mano bičiulis Twitter tinkle, yra savotiškas kerštas “Furia Roja” už tai, kad ispanai minėtų šalių rinktines įveikė kovose dėl Europos čempionato aukso?

Laisvai pasirinko ir Zambija, dar visai neseniai taip aktyviai kibusi į atlapus kovoje dėl metų rezultatyvumo rekordo ir pasauliui priminusi legendinį Chitalu. Visi Zambijos atstovai vienbalsiai pirmuoju įrašė L. Messi. Tai jų pasirinkimas.

Valstybės dydis ir geografinė padėtis įtakos neturi. Svarbiausias – balsavimo biuletenis ir tie, kurie įrašyti pirmuoju ir antruoju numeriais

“Auksinio kamuolio” rinkimų dalyviams, kaip ir bet kuriems kitiems balsuotojams,  nebereikia nurodyti KODĖL jie savo balsus skyrė tam ar kitam žaidėjui. Tereikia laisvai pasirinkti ir juos išrikiuoti pradedant nuo to, kuris yra labiausiai vertas.

Ir pasaulis pasirinko.

Nepykit ir nepavydėkit, kad tas pasirinkimas nesikeičia ketvirtus metus iš eilės. Brazilijos futbolo žvaigždė Marta geriausia planetos futbolininke buvo pripažinta penkis metus iš eilės ir moterų futbolo neištiko joks pavydo bei isterijos priepuolis.

Išgyvens ir vyrai.

Gal.

TAIP PAT SKAITYKITE

2008 m. Ballon d’Or rinkimai – Einšteinas buvo teisus

2010 m. Ballon d’Or rinkimai – Einšteinas grįžo. L. Messi? Neeeeeeeeeeeeee…..!!!

Share
Portalo FCBARCELONA.LT įkūrėjas bei tekstų autorius. Kartais - įžūlus cinikas be kompromisų. Nes taip reikia. Tinklaraštis yra mano asmeninė saviraiškos erdvė, tad bet kokie skaitytojų kaltinimai subjektyvumu ir reikalavimai rašyti objektyviai buvo, yra ir bus ignoruojami.